قابلیت های دوربین مداربسته شمارش افراد داهوا


با همه گیر شدن بیماری کوید-19 در جهان، بسیاری از مشاغل در مدت زمانی طولانی متوقف شدند و یا حتی برخی به صورت همیشگی از رونق افتادند. پس از گذشت مدت زمانی، دولت ها تصمیم به شروع کسب و کارها گرفتند که این اقدام با رعایت بیشتر مردم در خصوص استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی انجام شد. دوربین مداربسته شمارش افراد داهوا، یکی از ابزارهایی است که مسئولین را در مدیریت و کنترل محیط ها به منظور پروتکل های بهداشتی یاری می سازد. در این مقاله به نحوه عملکرد و کاربرد این دوربین ها می پردازیم.

کاربرد دوربین شمارش افراد داهوا

مهم ترین کاربرد دوربین مداربسته شمارش افراد داهوا، کنترل تعداد افراد حاضر در یک جمع، ارائه گزارشات به صاحبان مشاغل به منظور تردد افراد و پیشگیری از بیماری کوید-19 می باشد.

  • با نصب این نوع دوربین ها در رستوران ها، سالن های غذاخوری و محیط های ورزشی، می توان گزارش دقیقی در خصوص تعداد افراد حاضر در محل به دست آورد و مانع از ورود مجدد افراد به آنجا شد. این گزارش می تواند به پیشگیری از بیماری کرونا و عدم تجمع افراد کمک کند.
  • بسیاری از فروشگاه ها و مراکز خرید، نیاز به گزارش دقیق از افراد در حال تردد و یا افرادی که وارد فروشگاه می شوند، نیاز دارند. چرا که این موضوع آن ها را در خصوص ارائه راهکارهای جامع کسب و کار کمک می کند، همچنین این اطلاعات را نیز فراهم می آورد که صاحبان کسب و کار از زمان های پیک مراجعه خود مطلع شوند تا به منظور خدمات بهتر، بتوانند نیروی انسانی لازم را در زمان پیک تامین نمایند. همچنین افراد می توانند با بررسی میزان تجمع افراد در لاین های فروشگاه خود، از میزان جذابیت و جذب مشتری محصولات خود مطلع شوند.

 

معرفی محصولات داهوا با قابلیت شمارش افراد یا People counting

شرکت داهوا و هایک ویژن، دوربین های متنوعی را ارائه کرده اند که قادر هستند عملیات شمارش افراد یا People counting را انجام دهند و اطلاعاتی را در خصوص تعداد افراد در حال تردد یا افراد حاضر در یک جمع ارائه نمایند.

در ادامه به معرفی چند دوربین از محصولات داهوا با قابلیت شمارش افراد می پردازیم.

  • NVR5000-I از تکنولوژی WizWind
  • دوربین های تحت شبکه سری 5 و 7 از تکنولوژی WizMind
  • دوربین های دو لنزی از تکنولوژی WizMind
  • دوربین های Fisheye از تکنولوژی WizMind
IPC-HDW5442T-ZE

این دوربین تحت شبکه 2MP داهوا Eyeball، یک دوربین محبوب از تکنولوژی WizMind می باشد که می تواند تعداد افرادی که وارد و یا خارج می شوند را شمارش کند و اطلاعات جامعی را به کاربران ارائه نماید. از دیگر قابلیت های این دوربین، پشتیبانی از قابلیت هی هوشمند چون : عبور از خط، ورود به منطقه ممنوع، تشخیص حرکت سریع ( تفکیک افراد از وسایل نقلیه )، قابلیت مدیریت صف، تشخیص چهره و دسته بندی چهره ها، تشخیص پرسه زنی افراد و پارک و …. می باشد. بدنه این دوربین مداربسته شمارش افراد داهوا بر مبنای استاندارد IP67 طراحی شده است که می تواند در هر شرایط آب و هوایی نصب شود.

یکی دیگر از مزیت های دوربین مداربسته شمارش افراد داهوا، نصب در ورودی گیت های مترو، پایانه های اتوبوسرانی و تاکسیرانی می باشد که می تواند علاوه بر ارائه گزارشات دقیق به رانندگان، مسئولین را در خصوص ارائه ی خدمات بهتر و افزایش وسایل حمل و نقل آگاه سازد.

قابلیت شمارش افراد، چگونه کار می کند؟

اصل کار این دوربین ها، بر مبنای هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) می باشد، این دوربین ها، مبنای تشخیص خود را بر مبنای تشخیص سر و شانه انسان قرار می دهند، چرا که این اجزا، دارای تجمع بیشتری نسبت به سایر اجزای بدن می باشند.

این گونه دوربین ها دارای دقت بالایی می باشند اما در مواردی که قد فرد از حد متوسط کوتاه تر باشد و یا کودکی در داخل کالسکه باشد ممکن است با خطاهایی مواجهه شوند.

 

IPC-HDW8341X-3D

این دوربین 3MP سه لنزی، یک دوربین تحت شبکه با قابلیت شمارش تعداد، تشخیص قد افراد و مدیریت صف می باشد. همچنین دارای رم داخلی می باشد و می تواند صدای محیط پیرامون را ذخیره نماید. بدنه این دوربین مداربسته شمارش افراد داهوا در مقابل شرایط محیطی چون : گرد و غبار، باران، برف و رطوبت ( استاندارد IP67  ) و ضربات ( استاندارد IK10) مقاوم است.

 

IPC-EBW81242-AS-S2

این دوربین 12MP تحت شبکه داهوا، از سری دوربین های چشم ماهی (Fisheye) و از تکنولوژی WizMind می باشد. این دوربین شمارش افراد، با بهره گیری از قابلیت های هوشمند چون : عبور از خط و ورود به یک منطقه ممنوع، همچنین استانداردهای IP67 و IK10 انتخابی مناسبی برای پروه های حساس می باشد.

این دوربین ها می توانند از 4 منطقه به صورت همزمان پشتیبانی کنند و تعداد افراد را در آن مناطق مورد ارزیابی قرار دهد. همچنین می توانند اقدامات لازم در خصوص مدیریت صف را انجام دهند و اگر تعداد افراد در صف از حد معین بیشتر بود یا مدت زمان انتظار آن ها بیش از 30 ثانیه بود، هشدارهای لازم ارسال شود.

کلام آخر در خصوص قابلیت های دوربین مداربسته شمارش افراد داهوا

همانطور که شرح داده شد، دوربین مداربسته شمارش افراد داهوا، می تواند کاربران را در مدیریت بهتر و کنترل بیشتر محیط کسب و کار خود یاری سازد و نقش پر رنگی را در جلوگیری از تجمعات به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی ایفا کند. این نوع از دوربین ها می توانند اطلاعات جامعیت را در خصوص ساعت پرتردد فروشگاه ها و پاساژها ارائه نمایند تا صاحبان کسب و کار، بتوانند نیروهای انسانی لازم را در خصوص ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود تامین نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.